Irsko bylo vyzváno, aby omezilo svobodu projevu podle „drakonických“ zákonů EU o nenávistných projevech
Evropská komise pohrozila Irsku právními kroky, pokud nezavede další omezení svobody projevu.
Irsko dostalo dva měsíce od 7. května na to, aby se přizpůsobilo zákonům Evropské unie o nenávistných projevech, které jsou přísnější a více omezující než stávající irská pravidla, jinak riskuje, že bude čelit žalobě u Soudního dvora EU.
Poslanec Evropského parlamentu Michael McNamara požádal Komisi, aby ustoupila od vnucování svých zákonů o nenávistných projevech Irsku, a označil tuto snahu za „zásadně chybnou“.
Podněcování zášti
Ve svém projevu v Bruselu McNamara Komisi řekl: „Lidé nesou s nelibostí, že jim za vyjádření jejich názorů hrozí trestní stíhání.“
Vysvětlil, že změna zákona by nezastavila nenávistné projevy, ale naopak by omezila legitimní svobodu projevu: „Nyní víme, že stále větší část obyvatelstva v Evropě se bojí vyjadřovat své názory, ať už oprávněně, nebo ne, ale to lidi nezastaví, ani to nijak neovlivní jejich myšlení, ale jen to, co se bojí říkat a co jim vadí.“
McNamara dospěl k závěru, že zákony EU o nenávistných projevech „prostě nefungují“, a vyzval Komisi, aby „přehodnotila přístup, který zaujímá k zákonům o nenávistných projevech a vlastně i k Irsku.“
Útok na irskou demokracii
Andrew Tettenborn, profesor obchodního práva, napsal v časopise Spiked: „Komise požaduje, aby Irsko zavedlo drakonická omezení práva svých občanů vyjádřit svůj názor. Ano, čtete správně: podle EU má Irsko příliš mnoho svobody projevu."
Situaci označil za „přímý útok na irskou demokracii“ a poznamenal, že „Brusel nařizuje zvolené irské vládě, aby přijala zákon, který její parlament již odmítl.“
Profesor prohlásil: „Tato hrozba by měla znepokojovat každého, komu záleží na svobodě projevu a demokracii.“
Přidat komentář